By Jim McCombe 

The popular Summit ET Bracket Labor Day drag race at Sonoma Raceway continues to grow in numbers as more than 300 competitors battled it out in the final points race of the 2013 season. As a added reward, each of the Summit ET Bracket drivers were competing for the highly valued Wally Trophy award which would go to each class champion.

The days big winners were Keith Richards (Super Pro), Steve Parrish (Pro ET), Scott McKenna (Sportsman), and Trace St Germain (Motorcycle). In the non-Summit classes, NHRA Sonoma Nationals champion, Jeff Gillete, topped the field in Top Sportsman. Super Comp went to Bob Hefley and it was Ted Kellner taking the win in Pro Street.

In Pro Gas, Kevin McClain took the B/Gas tittle and was followed by David DuBose in the C/Gas division. Don Fournier claimed the D/Gas trophy and defending champ John Victorino ran the table by winning E/Gas. In Trophy, Tracy Brooks was crowned the class winner.

Because of the curfew, the final of Top Comp between 2012 Sonoma Nationals champ Bobby Ray McMahan and Roger Hall could not be run.

The final non points ET Bracket event of the year is scheduled for Sunday, Dec., 1 following the Thanksgiving holiday. For more information on bracket drag racing at Sonoma Raceway, call 800-870-RACE or visit www.racesonoma.com/youcanrace.

Listed below are the final round pairings and results for each class.

Super Pro

Winner: Keith Richards (Windsor) 70 Challenger .028 RT 9.416 ET (9.41 dial in) 135.35 mph

Runner-up: John Victorino (Novato) 73 260Z Datsun .026 RT 11.456 break out (11.49) 113.91

Semi Finals: Tom Johnson (Santa Rosa) 70 Camaro

Low Qualifier: Jim Spaugh (American Canyon) 94 Lumina .0.000 RT

Pro ET

Winner: Steve Parrish (Richmond) 55 Chevy Wagon .005 RT 10.505 (10.46) 113.51

Runner-up: Willie Woo (Moraga) 84 Corvette .060 RT 10.623 (10.62) 126.12

Semi Finals: Cliff Hall (Carmichael) 64 Mustang

John Gray (Suisun City) 72 Dodge Demon

Low Qualifier: Jessica Opperman (Napa) 69 Camaro .0.000 RT

Sportsman

Winner: Scott McKenna (Dublin) 68 Camaro .114 RT 11.960 (12.00) 103.78

Runner-up: Roger Phillips (Modesto) 69 Nova .117 RT 12.125 break out (12.19) 106.14

Semi Finals: Joe Piazza (Novato) 50 Chevy

Mike Spellman (Elk Grove) 72 Dodge Challenger

Low Qualifier: Brad Bowen (Novato) 94 Mustang GT .0.001 RT

Motorcycle

Winner: Trace St Germain (San Jose) 78 Kawasaki Z1R .030 RT 9.814 (9.78) 122.74

Runner-up: Doug Love (Novato) 01 Triumph Bonneville .015 RT 13.367 (13.28) 92.33

Semi Finals: Shannon Wisdom (Modesto) 83 Suzuki

Low Qualifier: Shannon Wisdom .0.002 RT

Nor Cal Top Comp Assn.

Not run due to curfew

Finalists were Bobby Ray McMahan (Lodi) 08 TNT dragster and Roger Hall (Danville) 02 Uyehara

Semi Finals: Melissa Westerman (Sonoma) 93 Uyehara

Carl Hagan (Napa) 00 Dodge Avenger

Low Qualifier: Butch Stroupe (Fulton) 92 RED  6.051

Nor Cal Top Sportsman Assn.

Winner: Jeff Gillette (Benicia) 06 WRE .007 RT 7.331 (7.05) 151.77

Runner-up: Jerry Jahnsen (Sacramento) 69 Camaro .029 RT 8.587 (6.83) 101.00

Semi Finals: Brian Brewer (Fairfield) 12 Cobolt

Low Qualifier: Jerry Jahnsen 6.801

West Coast Super Comp Assn. (8.90 index)

Winner: Bob Hefley (Napa) 02 Corvette .074 RT 8.961 (8.90) 136.88

Runner-up: Jim Spernak (Marysville) 27 T Brogie Roadster .017 RT 9.201 (8.90) 142.90

Semi Finals: Rick Mangili (Stockton) 02 Spitzer

Low Qualifier: Bob Van Poppering (Castro Valley) 08 Harrison 8.904

Pro Street (10.90 index)

Winner: Ted Kellner (San Jose) 75 Vega .023 RT 10.908 (10.90) 136.51

Runner-up: Scott Brown (San Ramon) 66 Nova ll .020 RT 10.925 (10.90) 125.05

Semi Finals: Joe Sebastiani (South San Francisco) 65 Malibu

Low Qualifier: Chris Bracey (Vallejo) 67 Camaro 10.923

Nor Cal Pro Gas Assn. (B/Gas) 8.60 index)

Winner: Kevin McClain (Citrus Heights) 69 Camaro .000 RT 8.670 (8.60) 154.79

Runner-up: Miguel Lomas (Fremont) 32 Austin Bantam  foul -.005 RT 8.618 (8.60) 149.76

Semi Finals: Mike Mossi (Napa) 67 Camaro

Low Qualifier: Miguel Lomas 8.627

C/Gas (9.60 index)

Winner: David DuBose (Reno Nevada) 63 Nova .003 RT 9.635 (9.60) 126.41

Runner-up: Ron Coomes (Elverta) 67 Corvette .013 RT 9.598 breakout (9.60) 138.24

Semi Finals: Scott Morgan (Tracy) 67 Camaro

Low Qualifier: Chris Rea (Elk Grove) 64 Chevy ll 9.602

D/Gas (10.60 index)

Winner: Don Fournier (Sunnyvale) 48 Anglia .017 RT 10.647 (10.60) 112.53

Runner-up: Chris Borges (Roseville) 69 Chevelle .118 RT 10.639 (10.60) 123.55

Semi Finals: Jack Nilson (Redwood City) 63 Chevy ll

Low Qualifier: Jack Nilson 10.603

E/Gas (11.60 index)

Winner: John Victorino (Novato) 73 260Z Datsun .028 RT 11.818 (11.60) 104.75

Runner-up: Larry Hesseman (Galt) 71 Pinto .098 RT 11.828 (11.60) 102.75

Semi Finals: Hal Osburn (Castro Valley) 72 Nova

Low Qualifier:

John Victorino 11.609

Trophy

Tracy Brooks (San Pablo) 00 Chrysler .058 RT 17.763 (17.68) 76.55

Runner-up: Gary Collins (San Ramon) 82 Camaro .182 RT 11.364 break out (11.45) 112.63

Semi Finals: Mike Norrbom (Sonoma) 70 Camaro